WILDisland éves projekttalálkozó találkozó és fesztivál 2024
2024. szeptember 24.
A 15 WILDisland projektpartner 11 képviselője gyűlt össze szeptember 5. és 8. között a Duna-deltában, hogy áttekintsék eddigi tevékenységeik előrehaladását és bekapcsolódjanak a 2024-es Rowmania Fesztivál programjába. A találkozónak a Duna-delta Bioszféra Rezervátum igazgatósága (ARBDD) adott otthont a romániai Tulceában, ahol a WILDisland partnerek bemutatták a 2024-es év legfontosabb eredményeit, a 2025. évi terveiket, valamint a főbb természetvédelmi akcióik jelenlegi státuszát.
Kisebb kivételektől eltekintve az egyes tevékenységek zökkenőmentesen, a tervezett időben zajlanak. Németországban, Ausztriában, Szlovákiában és Magyarországon szinte az összes műszaki terv sikeresen elkészült; a hatóságok felé benyújtásra kerültek és engedélyekre várnak – vagy már az engedélyek kiadásra kerültek. Sőt, mi több, egyik magyarországi partnerünk – a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság – már 2024. szeptember végéig befejezi az Erebe-sziget mögötti üledékes oldalág kotrását és megnyitását. Az inváziós fajok elleni erdészeti tevékenységek a tervezetteknek megfelelően folytatódnak Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság idén is folytatta a 2022 -ben megkezdett erdőhelyreállítás kísérleteit a Debrina-szigeten. A 2024-ben levont tanulságok között nagy szerepe van a klímaváltozásnak is, mivel az jelentősen befolyásolja a helyreállítás teljesítményét (árhullámok, extrém hőség).
Megszülettek az első összehasonlító eredmények is a Duna menti társadalmi-gazdasági közvélemény-kutatásról is.
A partnerség megünnepelte az idei évre kitűzött mérföldkövét is, amelyet a Ramsari egyezmény formális elfogadása révén a Duna WILDisland Ramsari Regionális Kezdeményezés megszületése volt. A partnerek képviselői ezt a Duna-deltába kihajózva egy zártkörű nyitótalálkozóval ünnepelték meg.
A WILDisland projekt éves találkozójának keretében meglátogattuk házigazdánk, a Duna-Delta Bioszféra Rezervátum Igazgatóság és a Romsilva (Országos Erdészeti Igazgatóság) egyik projekthelyszínét, az RO164 elnevezésű szigetet. A helyszínen megvitatásra kerültek a hibrid nyárültetvények természetes parti erdővé alakításának és az inváziós idegen fajok elleni fellépés eredményei. A résztvevők megállapították, hogy egy feltöltődött oldalág jelentősebb kotrása komoly kihívást jelenthet a projektcsapat számára, egyrészt a közeli, országos jelentőségű infrastruktúra, másrészt a terület jelenlegi katonai helyzete miatt. Lehetőség nyílt megvitatni a lehetséges megoldásokat Bogdan Bulete terület kormányzójával, és remélhetőleg sikerül elfogadható megoldást találni. El kell ismernünk, hogy a helyi kollégák óriási nyomás alatt dolgoznak, és megtapasztaltunk egy, az ukrán határon elhelyezkedő harci zóna közelsége miatti éjszakai riasztást is.
A WILDisland konzorcium már készül a következő közös feladatra, az időközi szakmai és pénzügyi jelentés benyújtására 2025 első hónapjaiban. Ez teszi lehetővé az elkövetkező uniós finanszírozás érkezését és a projekt további tevékenységeinek folytatását.
A projekt tevékenységeink népszerűsítése céljából kitelepültünk egy, a Duna minden tájáról származókiadványokkal, és gyerekeknek szóló játékokkal felszerelt információs standdal az évente megrendezésre kerülő Rowmania – Ivan Patzaichin 2024. évi Fesztiválra is. A WILDisland projekt egy 11 fős lelkes csapattal nevezett be az idei Canotca hajóevezős versenyre, mely legénysége Ausztriából, Magyarországról, Szlovákiából, Horvátországból, Bulgáriából és Romániából verbuválódva kormányozta a Chilia nevű hajót. Bár kis híján megnyerte az előfutamot, végül a nyolcadik helyen végzett a 12 induló közül.
A WILDisland projekt teljes csapata ismét megmutatta eddigi munkáját és elkötelezettségét a dunai vad szigetek alkotta élőhelyfolyosó létrehozása érdekében.
(Szöveg: Elena Kmetova-Biro, Zombai Zita; fotók: Elena Kmetova-Biro/NPDA, Zdenko Turniski/Hrsume)