Hírek

Batlák a tómederben

Új költőfaj a Duna-Dráva Nemzeti Park illetékességi területén

2023. szeptember 13.

Az Igazgatóság Dunai Tájegységében található Riha-tó nádasában több mint négy évtizede igen jelentős vegyes gémtelep ismert. Az elmúlt 15 évben pontos felmérések voltak arra vonatkozóan, hogy milyen fajból, mennyi madár kezdi meg a költést és azoknak milyen eredményei lettek. Nem volt ez másként az idei évben sem, a természetvédelmi őrszolgálat szakemberei több alkalommal is végeztek megfigyeléseket, számolásokat a területen, lehetőség szerint a madarak minél kisebb zavarását előidézve.

Virágzó kornistárnics

Láprétek őszi szépsége: a kornistárnics

2023. szeptember 12.

Láprétek, hegyi rétek, szőrfű gyepek, mocsárrétek ritka őszi váraga a kornistárnics (Gentiana pneumonanthe). A virág 20–60 cm magas, egyszerű vagy elágazó szárú évelő növény. Hosszú életű, sok éven át virágzik, virágzata kevés virágú, az összenőtt sziromlevelek 4-5 cm nagyok, feltűnő kék színűek. Magszórása augusztus végére, szeptemberre esik, a magok a tavaszi fagyok után csiráznak.

Duna menti táj

Mindenki részt vehet a Duna természeti értékeinek megóvásában!

2023. szeptember 4.

Egy nagyszabású nemzetközi lakossági felmérés zajlik a Duna menti országokban az idei év folyamán. A felmérés eredménye fog alapot nyújtani az érintett országokban a folyót érintő természetvédelmi tevékenységek megtervezéséhez. Kérjük, vegyen részt Ön is benne – a Duna mindannyiunk közös kincse!

A gyepek titkai IV. fotópályázat

A gyepek titkai IV. fotópályázat - meghosszabbított beadási határidő!

2023. augusztus 28.

A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei negyedik alkalommal hirdetik meg a gyepes élőhelyek értékeinek, jellemző növény- és állatfajainak bemutatását, népszerűsítését célzó fotópályázatukat. A pályázat kiemelt célja, hogy felhívja a figyelmet a gyepek és élőviláguk védelmére, megőrzésük fontosságára.

Tűzgyújtási tilalom

Országos tűzgyújtási tilalom

2023. augusztus 25.

A kánikulai időjárás miatt kiszáradt a holt biomassza az erdőkben és az erdőkkel szomszédos területeken egyaránt. Az extrém száraz biomassza miatt gyors tűzterjedés alakul ki kisebb szél vagy lejtőhatás esetén is. Megnő a keletkező tüzek intenzitása, a felszíni tüzek 15-30 méteres lángmagasságú koronatűzzé fejlődhetnek. Nő a tüzek ugrótűz potenciálja, ami tovább gyorsíthatja a tűzterjedést. Az esetleges lokális kis mennyiségű csapadék sajnos nem jelent változást a tűzkockázatban, erdőnél le sem ér a felszínre, nyílt területen a szél és napsütés órák alatt felszárítja.

Tettye Oktatási Központ

DDNP Klub – ÚJRA!

2023. augusztus 23.

2023 szeptemberében újraindul a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság népszerű előadás-sorozata, a DDNP Klub. Az ingyenes előadások résztvevői sok érdekes titkot hallhatnak növény- és állatfajokról, betekintést nyerhetnek az igazgatóságon folyó természetvédelmi szakmai munkálatokba, Dél-Dunántúl természeti és kulturális értékeibe.

Ifjú Kócsagőr Program

Ifjú Kócsagőr Program - a jelentkezési határidő április 22!

2023. április 20.

Jelentkezz 10., jubileumi programunkra, vegyél részt a megmérettetésen! Legyél Te a legjobb 2023-ban, és kiemelkedő munkádat szakmai díjjal és egy különleges külföldi utazással jutalmazzuk! Jelentkezz, ha 18 és 24 év közötti vagy, ha elhivatott vagy a természetvédelem iránt, és ha szívesen elmélyítenéd tudásodat gyakornokként egy természetvédelmi őr mellett!

Szabadtéri oktatóterem

Szakmai tanulmányút - MEGTELT!

2023. április 20.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság egész napos terepi szakmai tanulmányutat szervez turisztikai szakemberek, valamint pedagógusok, környezeti neveléssel foglalkozók számára a Mecsek déli lejtőire felkapaszkodó Pintér-kert Arborétumba, valamint a páratlan természeti környezetben elhelyezkedő, Kopácsi-rét szomszédságában fekvő horvátországi területekre. A programon való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.

A Mecsek kiállítás épülete

Megújult a Tettye Oktatási Központ, fejlesztések a Pintér-kert Arborétumban

2023. április 19.

Látványos fejlesztések valósultak meg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság pécsi központjában a „Hidden landscapes – new wildlife and culture destinations at HU-HR cross-border area” című Interreg projekt keretében, és ezzel végéhez ért a horvát-magyar határon átnyúló együttműködésben megvalósított turisztikai és környezeti nevelési tárgyú közös fejlesztés. A projektzárás kapcsán ünnepélyes, sajtónyilvános átadóra került sor 2023. április 19-én Pécsett.

A terrepgyakorlat résztvevői

Természetvédelmi terepgyakorlatok a Duna-Dráva Nemzeti Parkban pécsi bölcsész hallgatók számára  

2022. november 7.

2020-tól kezdődően a Pécsi Tudományegyetem Néprajz és Kulturális Antropológia Tanszékén bölcsészhallgatók számára ökológiával és természetvédelemmel kapcsolatos kurzusok és hozzátartozó terepgyakorlatok indultak el. A tapasztalatokról Dr. Varga Anna tudományos munkatárs (PTE BTK Néprajz – Kulturális Antropológia Tanszék) készített összefoglalót. Az alábbiakban az ő írását, illetve a kurzus egyik hallgatójának beszámolóját közöljük.

Felhagyott halastó a Darányi borókásban

November 3.: Bioszféra Rezervátumok Napja

2022. november 3.

Az UNESCO az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete amely, - többek között- a természetvédelem ügyét is igyekszik előremozdítani a tagállamokban. Ebből a célból jött létre a MAB (Man and the Biosphere) program, ami ma már nemcsak a természeti értékek, védett növény és állatfajok, természetes élőhelyek megőrzéséért dolgozik, hanem azon is, hogy hogyan lehet összehangolni az emberi tevékenységeket a természetvédelemmel.

Az egyik rollup részlete

Új kiállítási anyag érkezett a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyre

2022. november 2.

A Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen folyó régészeti, antropológiai kutatások új ismeretanyaggal gazdagították a mohácsi csatával kapcsolatos ismereteinket. Az eddigi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy az emlékhely III. számú tömegsírjában nyugvó halottak a csata utáni tömeges, brutális kivégzés áldozatai.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Újra várják a látogatókat a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság ökoturisztikai létesítményei

2020. június 18.

2020. június 19-től kezdődően a nagyközönségnek ismét lehetősége nyílik arra, hogy nem csak a szabadban, hanem kiállítások, barlangok látogatása során is új élményeket és ismereteket szerezzen a természeti környezetről, hiszen a veszélyhelyzet megszüntetésével a magyarországi nemzeti park igazgatóságok kiállításai, barlangjai, illetve zárt téri bemutatóhelyei is újra megnyithatnak. Megnyíló létesítményeinkbe a hivatalos nyitvatartási rend és árlista szerint várjuk a látogatókat.

Vadmacska

A mecseki vadmacskák nyomában

2020. június 15.

A vadmacska az egyik legtitokzatosabb életmódú emlős hazánkban. Félénk természete, rejtőzködő életmódja miatt ritkán kerül szem elé. A természetvédelmi terepmunka során sok-sok év alatt is csak egy gyors villanás, amit láthatunk belőle. Esetleg a szaporodási időszakban kóborló kandúrok közül egy-egy szerencsétlenül járt, elütött példány kerül kézre.

Méhbangó

A méhbangónak ha ló nincs, jó a szamár is

2020. június 12.

Az orchideák nem csak a ma élő virágos növények legfajgazdagabb családját alkotják (kb. négyszer annyi orchideafaj ismert, mint emlős), hanem a virágzásbiológiájuk is az egyik legsajátosabb. Az Európában élő orchideák legtöbbjénél a rovarmegporzás játssza a főszerepet. A virágok szerkezete, színe, szőrözöttsége, illata a rovarok testfelépítéséhez, életmódjához alkalmazkodva szolgálja a sikeres megporzást.

Fenyő

Bemutatóhelyeink ünnepi nyitvatartása

2019. december 10.

Az év végi ünnepek alatt bemutatóhelyeink nyitvatartási rendje az alábbiak szerint alakul.

A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság logója

Kilátó épül a Zengőn

2019. december 2.

Pécsvárad Város Önkormányzata, a Baranya Megyei Önkormányzat és a Baranya Megyei Önkormányzati Hivatal alkotta konzorcium 162,9 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a Zengő-hegy ökoturisztikai célú fejlesztésére. A projekt a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett TOP-1.2.1-15 kódszámú Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés című pályázati kiírás keretében kerül támogatásra.

Zselici égbolt a Tejúttal a megújult bárdudvarnoki közvilágítás felett

10 éves a Zselici Csillagoségbolt-park

2019. november 25.

2009. november 16-án nyerte el hivatalosan a nemzetközi csillagoségbolt-park címet a Zselici Tájvédelmi Körzet. Nagy eredmény volt, hogy Európában a skóciai Galloway Forest parkkal közösen elsőként érdemelte ki ezt a címet, s a világon is az első ötben szerepelt. A csillagoségbolt-park létrehozásában több szervezet működött együtt, a Magyar Csillagászati Egyesület, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága, az MEE Világítástechnikai Társaság és a Zselica Szövetség formális együttműködést is kötött, később a SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt is tettekkel támogatta a projektet. A természetes éjszaka védelme, a természeti értékek bemutatása mellett a projekt egyik fő célja volt, hogy felhívják a figyelmet a fényszennyezés jelenségére. Azóta még inkább beigazolódott, hogy a természetes sötét éjszakai környezet a természeti egyensúly, a biológiai sokféleség szempontjából ugyanolyan fontosságú, mint a tiszta levegő, a szennyezésmentes víz és talaj.