Pintér-kert Arborétum

A Pintér-kert Arborétum Pécsett, a Mecsek-oldalra felkúszó Tettye városrészben helyezkedik el. Nevét Pintér János (1879-1933) nyugalmazott pécsi banktisztviselőről kapta.

Bánáti bazsarózsa

 

A kertben álló Pintér-villa, melyben jelenleg a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság központja található, a 19. század végén épült. A villa egykori tulajdonosa, Pintér János (l. fotó), botanikai érdeklődésű ember volt, 1926-ban kezdte el növények telepítését az épület körül. A terület kedvező klímaadottságait kihasználva örökzöld gyűjteményes kertet hozott létre. Pintér János halála után a kert nagy részét visszahódították a természetes erdőtársulások, növelve ezzel az arborétum fajgazdagságát. Így napjainkban az eredeti társulások és a díszfajok érdekes elegye alkotja a kert növényzetét.

A gyűjteményes jelleggel telepített lombos fák, örökzöldek, cserjék és évelők mellett a kertben több mint harminc védett növényfaj él, többek között csodabogyók, pirítógyökér, sőt megcsodálható itt a fokozottan védett bánáti bazsarózsa is. Jelentős értéket képviselnek az orchideafajok, valamint látható a kertben a Mecsek déli oldalainak számos hazai, őshonos növényfaja, szubmediterrán és mediterrán jellegű növények társaságában. A területen két védendő növénytársulás is megtalálható.

Ezen adottságok együttese nagyban segítik az itt folyó természetvédelmi oktatást, szemléletformálást: a Pintér-kert a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Tettye Oktatási Központjában zajló foglalkozások, táborok gyakorlati foglalkozásainak állandó helyszíne. Az arborétum változatosságát és esztétikai értékét tovább fokozza a kerti tó mesterségesen kialakított, de természetközeli növényegyüttese, az aranyhalas medence a vízköpő puttóval. A kertben elhelyezett kőszobrokat a Nagyharsányi Szoborparkban készítették hazai és külföldi szobrászművészek az 1960-as, 1970-es években.

A kert növénytani értékei miatt 1977-től országos Természetvédelmi Terület, 2009 óta a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet része.

 

Az arborétum részei

Az alsó rész a gyűjteményes kert. A közel száz évvel ezelőtt létrehozott arborétumnak csupán ez a része volt megtekinthető a 2013-ban lezajlott rekonstrukciót megelőzően. A látogatók kanyargós utakon, lépcsőkön haladva barangolhatják be a kertet, megcsodálva a fás- és lágyszárú növényeket, a két kis tavat, valamint a Nagyharsányi Szoborparkban készült műalkotásokat. Az alsó kertrész felső határát a filagória jelzi, ahonnan átlátás nyílik a Havi-hegyi kápolnára és Rétfalvi Sándor corpusára.

A felső rész, mely 2013 őszétől látogatható, a jellegzetes mecseki karsztbokorerdő látványát kínálja a vendégeknek. Rekonstrukcióját és megnyitását követően a kert ezen parkerdő jelleget kapott részének első számú attrakciója a természetes vegetáció és a városi panoráma. A parkerdő és természetszerű bokorerdő jelleg megőrzése mellett a gyűjteményes karaktert folyamatos telepítésekkel fokozatosan itt is kialakítjuk. A kertnek ez a része igen meredek, a szintkülönbség néhány száz méteren belül több mint 70 méter. Jól megfigyelhető, hogy a meredek lejtő vékony talajában megkapaszkodó fák (Pl. tölgyek) magas koruk ellenére igen kis méretűek. A hegyoldalra felkúszó kőrakások látványa a régmúlt korok szőlőművelésének nyomai - a gazdák a szőlőskertjüket határoló mezsgyék mellé hordták egykor a kapálás közben felszínre került köveket. A hegyoldalon több kilátópont is található, ahonnan a Tettye és a környező területek látványa tárul a látogatók elé. A kert ezen részének meglátogatásához strapabíró lábbeli (túracipő, túraszandál, sportcipő) viselése ajánlott. Esős, nedves időban a lépcsők csúszóssá válhatnak.

 

Az arborétumba kutya nem hozható. Köszönjük megértésüket!


A Pintér-kert Arborétum a Made in Pécs 2023 Nívódíj birtokosa

 

 

Nyitvatartás

Március 1 - október 31.:
Hétfőtől csütörtökig: 8.00-16.00
Péntek: 8.00-13.30
Szombat, vasárnap és ünnepnapokon: 10.00-18.00

November 1 - február 28.:
Hétfőtől csütörtökig: 8.00-16.00
Péntek: 8.00-13.30
Szombat, vasárnap és ünnepnapokon zárva.

Árak
  • Felnőtt: 700 Ft/fő
  • Diák, nyugdíjas, pedagógus: 500 Ft/fő
  • 3 éves kor alatt ingyenes

NOE tagsági kártyával a 3. és további 14 év alatti gyermekek ingyenes belépésre jogosultak

Szakvezetés: 5000 Ft/csoport, hétvégén és ünnepnapokon 10000 Ft/csoport (előzetes bejelentkezéssel)

Bankkártyás fizetési lehetőség

 

NOE kártya elfogadóhely

Helyszín
Pintér-kert Arborétum
Cím
7625 Pécs, Tettye tér 9.
Szélességi kör
46.088122
Hosszúsági kör
18.234462
Facebook oldal
Facebook oldal
Flickr oldal
Flickr oldal
Google Cégem
Google Cégem
Térkép linkje
Térkép linkje
Útvonalterv
Útvonalterv

Térkép

Galéria

Pintér-kert Arborétum

Letöltések

Okostelefon applikáció

A látogatók okostelefon alkalmazás segítségével a kertben megtalálható növények közül 50 faj fényképes ismertetését tanulmányozhatják, lényegre törő ismertetést olvashatnak a névadó Pintér Jánosról, valamint az arborétum történetéről és főbb jellemzőiről. Az alkalmazás ingyenesen letölthető az alábbi linkre kattintva:

 

Használata egyszerű, az arborétumban a növények mellett elhelyezett zománctáblákon látható számkódokat kell beírni az applikáció felső részén állandóan látható keresési mezőbe, majd a nagyító ikonra kattintva az adott növényről bővebb információ érhető el. Az ismertetések mellett azért is hasznos, mert a látogatók bármely évszakban keresik fel a kertet, a fotókon a növényekre leginkább jellemző állapotot tekinthetik meg. Az alkalmazás az egyéni idegenvezetés lehetőségét kínálja a siketek és hallássérültek számára a kert bejárása során. Az arborétum látogatói a pénztárnál ingyenesen rendelkezésre álló wifi segítségével is letölthetik az alkalmazást.

 

Programnaptár

A Pintér-kert Arborétum 2024. évi programnaptára ide kattintva tölthető le.

Ajánlataink a közelben

Bemutatóhelyek

Mészégető-források barlangja
Tettyei Mésztufa-barlang

Igényelhető foglalkozások

ABC-séta a Pintér-kertben
Játékos természetismereti foglalkozások a Tettye Oktatási Központban óvodás csoportoknak
Mecseki felfedezések
Mecseki állatvilág
Vizek világa

Védett természeti területek

Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet

Tanösvények

Pro Silva E-tanösvény - Kismély-völgy

Túralehetőségek

Sárkánytúra Remeteréttől a Sárkány-szakadékig – barangolás az abaligeti karszton
Túra a Melegmányi-völgyben

Pályázatok

Hidden landscapes

Békamentés Sikondán

A békamentésről, és annak helyi történetéről röviden
Ajánlások önkéntes békamentőknek
Az idei mentés
Fajok
Kapcsolat

Tettye Oktatási Központ

Tettye Oktatási Központ

Hírek

2024. december 2.
Szemelvények a természetvédelem történetéből

Programok

2025. január 3.
Idegenvezetés a Pintér-kert Arborétumban
2025. január 7.
DDNP Klub: Egzotikus növények a kertekben – Klímaváltozás?
2025. február 4.
DDNP Klub: A szürke tölgy (Quercus pedunculiflora) sokszempontú botanikai vizsgálata a klímaváltozás tükrében
2025. március 4.
DDNP Klub: Az erdő élete
2025. április 1.
DDNP Klub: Egy tömegsír feltárásának története a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen
2025. május 6.
DDNP Klub: A Pacsmagi-tavak madárvilága
2025. szeptember 2.
DDNP Klub: Az év fája, a korai juhar
2025. október 7.
DDNP Klub: Az év madara, a böjti réce
2025. november 4.
DDNP Klub: Betekintés a Szársomlyó állatvilágába
2025. december 2.
DDNP Klub: Fekete István nyomában Baranyában